Oddýchnite si a načerpajte energiu

Donovaly, jedno z najkrajších horských stredísk na Slovensku poskytuje vynikajúce podmienky pre športové vyžitie a oddych v lete i v zime.

Stredisko Donovaly

Stredisko Donovaly leží na rozhraní Veľkej Fatry a Nízkych Tatier, 25km severne od Banskej Bystrice. Nadmorská výška strediska je od 980 do 1360 m n.m.

Poloha strediska spolu s umelým zasnežovaním zaručuje výbornú lyžovačku od začiatku zimy až do neskorej jari. K dispozícii je 17 zjazdoviek, čo je viac ako 11 km pravidelne upravovaných lyžiarskych tratí. V stredisku nájdete aj snow park (najudržiavanejší na Slovensku), klzisko, niekoľko desiatok km upravovaných bežeckých tratí, lyžiarsku školu a škôlku, požičovňu lyží, snowboardov a korčulí. Každoročne sa na Donovaloch konajú známe preteky psích záprahov.

V lete je dispozícií množstvo turistických a cykloturistických trás a chodníkov pre náročných ale aj menej zdatných turistov. Veľkým lákadlom pre deti i dospelých sú v lete už tradičné Habakuky – Dobšinského rozprávková dedina, opičia lanová dráha, bobová dráha a novovybudovaná trať pre horské bycikle.

Počas celého roka môžete priamo v stredisku využívať aj ďalšie atrakcie ako sú wellnes, bazén, bowling, paragliding a služby - obchod, niekoľko reštaurácií a bufetov.

V širšom okolí sa oplatí vidieť

Termálne kúpalisko Bešeňová - približne 25 min. jazdy autom, 30km, celoročná prevádzka, teplota vody 36-40 stupňov Celsia, kúpele na báze horúcich prameňov liečivých minerálnych vôd.

Liptovská Mara (40km) - kúpanie, člnkovanie, vodné športy, surfing, rybolov.

Vlkolínec - rázovitá horská osada výnimočná tým, že celé jeho územie je ako jediné na Slovensku neporušené novou výstavbou. V roku 1993 bol Vlkolínec zaradený do svetového kultúrneho dedičstva Unesco.

Staré Hory - banícke a pútnícke miesto, bazilika Minor, socha Panny Márie na Studničke.

Špania Dolina - banícka osada, prastará lokalita ťažby medenostrieborných rúd, pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, tradičné čipkárske a ľudové umenie.

Dolný Harmanec - od roku 1950 je nad obcou spristupnená kvapľová jaskyňa Izbica.

Tajov - pôvodne banská a hutnícka obec, v ktorej sa nachádza rodný dom Jozefa Gregora Tajovského a Jozefa Murgaša – priekopníka bezdrôtovej telegrafie.